Hepsiburada ”Yarın Kapıda” Seçeneğinin Süs İçin Konulmuş Olması

Hepsiburada ''Yarın Kapıda'' Seçeneğini Uygulamalı Olarak İnceledim.

Hepsiburada Yarın Kapıda

Hepsiburada ”Yarın Kapıda’‘ seçeneğini bir süre önce hizmete sunmuştu. Bu hizmet ile birlikte sipariş ettiğiniz ürün yarın kapınızda olacak. Tabi, bunun için o gün siparişinizi 16.00’dan belki de 15.00’dan önce vermeniz gerekiyor.

Bu seçeneğin mantığı; aynı şehirde olan satıcıların daha hızlı göndermesi ve acil olan siparişinizi yarın almanız. Ben de buna güvenerek bir sipariş verdim ancak klasik Hepsiburada ile tekrar karşılaştım.

Not: Ürünler, çekim için acil olarak cidden lazımdı. Bu yüzden bu seçeneği kullanarak alışveriş yapmıştım. Uzun süredir Hepsiburada platformunu kullanmıyordum. Bunun sebebini de sonda belirteceğim.

Görüldüğü gibi aşağıdaki görselde sipariş iptali gerçekleştirdim. Çünkü, sözünde durmayan ve işlevini yerini getirmeyen bir platformdan alışveriş yapmak istemem. Eğer, böyle olacağını bilseydim farklı bir çözüm yolu arardım. Bu tamamen aldatmaya yönelik bir harekettir, yarın denildiği halde yarın kargoya bile verilmemiş. Bunun normal bir siparişten ne farkı var?

Yarın Kapıda Hepsiburada

Hepsiburada Firmasını Kullanmama Nedenim

Öncelikle yaklaşık 3 yıl Hepsiburada kullandığımı belirterek başlamak istiyorum. Uzatmadan bu siteyi neden kullanmayı bıraktığımı ve kimseye önermediğimi belirtmek isterim;

  • Müşteri hizmetlerinin çözümde zayıf olması ve sizi kovar gibi muamele yapması.
  • Teslimat süresinin uzun olması.
  • Yarın Kapıda seçeneği gibi bir seçeneğin olması ancak teslimatın günlerce sürebilmesi.
  • Kullanıcı deneyimi düşük bir web sitelerinin olması (Kasma, istediğimi ararken daralmam vb.) – Trendyol’da kasma ve daralma gibi problemim yok.
  • Trendyol gibi bir firmanın sürekli sizi memnun etmeye çalışması, kampanyalar sunması ve müşteri hizmetlerinin ciddi çözümcü olması.
  • Trendyol, bir hata yaptığında sizin gönlünüzü almak için çeşitli kuponlar verebilir veya çözümcü yaklaşabilir ancak Hepsiburada’da böyle bir şey yok.

Dün yaşadığım teslimat faciasından sonra bu yazıyı kaleme almak istedim. Bu tarz eleştiriler, platformları geliştirir. Belki, birilerinin gelişmesine vesile olurum.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Maalesef daha once ben de benzer bir sorun yasadim. Hizli kargolamaya guvenip siparis verdim cunku iki gun sonra sehir disina cikacaktim ve aldigim urun (kisisel bakim urunuydu) ertesi gun lazimdi.

    Ama gondermediler ve magdur oldum. Bu secenegi kullanan insanlari magdur etmemek icin daha cok calismalilar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir