Mavi Işık Filtresi Nedir? Zararları Nelerdir?

Mavi Işık Filtresi Nedir? Zararları Nelerdir?

Mavi ışık filtresi, bilgisayar ve akıllı telefonlar ile yakından ilgilenenlerin kullanması gereken bir filtre. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ‘’Mavi ışığın zararları’’ hayatımızda yer edinmeye başladı. Peki, insanların sağlığı üzerinde ciddi problemler yaratan ve gece uyumamıza dahi engel olan mavi ışık nedir?

Akıllı telefonlar, laptop ve tabletlerin ekranlarında yer alan mavi ışık, günün en aydınlık saatlerinde bile ekranı daha net okumamıza yardımcı olan ışık gücü olarak tanımlanabilir. Gündüz, güneşli bir yerde ekranı görmenizi sağlayacak kadar güçlü olan mavi ışık, geceleri de güçlü yapısı ile tehlike çanları çalıyor. Bu nedenle de gece mavi ışık filtresi kullanmak gerekiyor.

Mavi Işığın Zararları Nelerdir?

Mavi ışık, saçtığı güçlü ışık ile büyük zarar veriyor. İlerleyen süreçlerde ise mavi ışık hastalığına sebebiyet verebiliyor. Dilerseniz, mavi ışığın zararları konusunu madde madde işleyelim;

  • Mavi ışığın güneş kadar parlak olmasından dolayı beyin, uyku hormonu yani melatonin salgılayamaz. Çünkü, beyin gündüzmüş gibi bir yanılgıya düşer. Beynin uyku hormonu salgıyamamasından dolayı uykuya dalma konusunda ciddi problemleri ve sağlık sorunları yaşanır. Bu nedenle de uykusuzluğun nedenlerinden birisi de mavi ışıktır.
  • Uzun süre boyunca uykusuz kaldığınız taktirde nörotoksinler de ciddi artışlar görülür. Bunun sonucunda da yalancı uyku görülür. Uyku, yeterince alınamaz.
  • Akıllı telefonların ışığından dolayı melatonin hormonu seviyesi ciddi anlamda bozulur. Bunun sonucunda da vücudun biyolojik saatinde bozulmalar meydana gelir.
  • Biyolojik saatte yaşanan problemlerden dolayı kişi depresyona daha yatkın hale gelir.
  • Mavi ışığın zararı en çok retinayı etkiliyor. Retinanın aldığı zarardan dolayı görme konusunda problemler yaşanabiliyor.
  • Uyku düzenini bozan mavi ışık, ciddi anlamda dikkat dağınıklığına sebep oluyor.
  • Hormon seviyelerinde dalgalanmalar görülür. Bu durum ise sindirim sisteminde açlık hissini arttırıyor.
  • Mavi ışık sonucunda yaşanan uykusuzluk ve düzensiz uyku probleminden dolayı meme ve prostat kanseri de görülebilir.

Mavi Işıktan Nasıl Korunulur?

Mavi ışıktan korunmak için ilk olarak yapmanız gereken şey akıllı cihazlar ve bilgisayar ile olan münasebetinizi en aza indirmek olacaktır. Elbette teknoloji her geçen gün gelişiyor ancak zararları ne kadar azaltılıyor?