Wordpress İle Para Kazanma Rehberi 2021

Wordpress İle Para Kazanma Rehberi 2021

Wordpress ile para kazanma, modeli son zamanlarda ortaya çıkan bir model. Bu model içerisinde bir e-ticaret veya blog kurulumu gerçekleştiriyorsunuz. Bu kurulumlar sonucunda çeşitli kurallara uyup kitleleri sitenize çekiyorsunuz ve bununun sonucunda da reklamlar ile para kazanıyorsunuz.

Dijitalleşme çağına girmemiz ile birlikte birçok iş imkanı doğdu. Bu iş imkanları her ne kadar reel ortamda görülse de görülmeyen bir kısmı da vardır. Aslında görülmeyenden ziyade ‘’Bilinmeyen’’ de denilebilir. Peki, nedir bu bilinmeyenler? İşte, tam da burada internetten para kazanma yöntemleri devreye giriyor. Çok az kişi tarafından bilinen ancak servis edilmeyen bu yöntemlerden yalnızca birini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

WORDPRESS BLOG KURMAK ZOR MU?

Wordpress’ten para kazanmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey; bir blog kurmaktır. Geçmiş dönemlerde internet sitesi kurmak bir hayli zordu ancak Wordpress tabanı ile bu işlem bir hayli kolaylaştı. Sizler de bundan faydalanarak bir site kurmalısınız. İşte, adım adım Wordpress blog kurulumu;

 • Wordpress blogu kurmak için ilk olarak yapmanız gereken şey bir domain (Alan adı) sahibi olmanızdır. Şunu da belirtmekte fayda var; .wordpress uzantısını da kullanabilirsiniz. Ancak, bu yazı da biraz daha profesyonel olmanız için adımlar verilmiştir.
 • Daha sonra sahip olmanız gereken şey ise hosting (Sunucu) dur.
 • Bu iki aşamayı hosting ve domain satan büyük firmalardan temin edebilirsiniz. Türkiye’de en fazla tercih edilen siteler arasında; Natro, İnternet Bilişim, Güzel Hosting, GoDaddy gibi siteler var. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.
 • Bu iki şeyi temin ettikten sonra birbirine DNS yardımı ile bağlamalısınız. Bu konu hakkında hosting firmasından yardım alabilirsiniz.

Soru: Wordpress paralı mı?

Cevap: Hayır, Wordpress ücretsizdir. Ancak, büyük bir projeniz varsa ücretli tema veya eklentilerden faydalanabilirsiniz.

 • Gerekli bağlantılar yapıldıktan sonra hosting üzerinden Cpanel’e giriş yapın ve Wordpress’i kurun.
 • Wordpress kurulduktan sonra sitenin temel bilgileri girilmelidir. Wordpress admin paneline girmek için şunu yazmalısınız; sitenizinadı.com/wp-admin bu uzantı ile birlikte admin paneline giriş sağlayabileceksiniz.
 • Sol bölümde menüleri göreceksiniz. Burada temalar bölümünden size uygun bir temayı seçin. Eğer, kararsız kaldıysanız Google üzerinde Wordpress hızlı temalar hakkında araştırmalar yapabilirsiniz.
 • Daha sonra ise eklentileri kurmalısınız. Eklentiler, sitenizi iyileştirmeye yarar. Yine bu konuda Google’da bulunan liste içeriklerden destek alabilirsiniz.
 • Daha sonra ise Google’a kayıtları gerçekleştirmelisiniz. Google Analitik, Google Search Console gibi araçlara sitenizin kaydını yapıp, site haritasını göndermelisiniz.
 • Daha sonra ise özgün içerikler ve resimlerle gönderilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.
 • İşte, bundan sonra Wordpress para kazanma mevzusu başlıyor. İşte, Wordpress para kazandırır mı? Sorusunun cevabı;

ADSENSE İLE BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK

Blog yazarak para kazanmak birçok okurun ve yazarın hayali olmuş durumda. Yukarıda blog kurmanın ne kadar basit olduğunu göstermiştim. Bu nedenle de bu artık hayalde kalmasın. Eğer, özgün içeriklerinizi girdiyseniz ve ‘’SEO’’ anlamında hiçbir problem yoksa para kazanmak için bir engeliniz kalmadı. Peki, Adsense ile para nasıl kazanılır?

ADSENSE BAŞVURUSU YAPIN VE PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN

İlk olarak Adsense’ye girip gerekli adımları atmanız gerekiyor. Bu adımlardan sonra ise başvurunuzu tamamlamanız sizlerden isteniyor. Adsense başvuruları, genel olarak 1 – 2 hafta içerisinde cevaplıyor. Kabul edilirse reklam yerleşimine başlayabilirsiniz. Eğer, rededilirse size bildirilen hataları düzeltip tekrar başvurmanız gerekiyor.

Soru: Adsense başvurum reddedilirse ne yapmalıyım?

Cevap: Mail adresinize başvurunuzun neden reddedildiği hakkında bilgilendirme maili gelir. Mailde belirtilen hataları düzeltip tekrar başvuru yapmanız dahilinde kabul edilebilirsiniz. Eğer, tekrar kabul edilmezse bu sefer genel bir kontrol yapmanız şart olacak.

ADSENSE REKLAM YERLEŞİMİNİN ÖNEMİ

Wordpress para kazanma konusunda en önemli hususlardan birisi de reklam yerleşimi. Adsense reklam yerleşimi çalışması yapılırken şunlara dikkat edilmelidir;

 • Reklamlar, kullanıcıları rahatsız etmemelidir.
 • Reklamlar, kullanıcıların göreceği yerlere eklenmelidir.
 • Fazla reklam kullanımından kaçınılmalıdır. Çünkü, fazla reklam kullanımı sonucunda sayfanın hızı düşmektedir. Bu da Google arama motorlarında olumsuz bir sıralamaya sebep olmaktadır.
 • Reklam çeşitlerini, kullanacağınız yere göre seçmelisiniz.
 • Reklam yerleşimi sırasında reklamlar, okumayı engellememelidir.

Uyarı: Eğer, kopya içerik kullanıyorsanız Adsense’den ban yersiniz. Bu nedenle Adsense ile para kazanmak istiyorsanız özgünlükten asla taviz vermeyin. Az kazanın ama özgün olun.