Araçlarda Boya Ve Değişen Parça Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda Boya Ve Değişen Parça Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda boya ve değişen parça aslında günlük hayatımızın büyük bir gerçeği. Yaşanan kazalar sonucunda birçok araç, değişen parçaya ya da boyaya sahip oluyor. Burada bir sorun yok. Fakat değişen ya da boya olduğunu söylemeden sıkıntılı araçları bize satmak isteyen insanlara karşı ne yapmalıyız? İşte sizler için boya ve değişen parçaların olduğunu nasıl anlayacağımıza yönelik yazımızı hazırladık.

Boyalı Araç Nasıl Anlaşılır?

Boyalı parça anlamak için işçiliğe bakmanız gerekir çünkü özellikle işçilik sıkıntılıysa hemen karşınıza çıkar. Bakar bakmaz ne olduğunu anlarsınız. Genelde bu tarz işlemlerde ton farkı göze batar buna dikkat etmelisiniz. Fakat ya işçilik iyiyse? Bu durum için de birleşme noktalarına bakmanız gerekiyor.

Bu noktalarda kaynak izi varsa kendini hemen ele verebilir. Ya da boya kalıntıları olabilir. Boyalı parça en kolay şekilde ölçüm cihazı ile anlaşılır. Bu cihaz kalınlık değerini ölçerek araç üzerinde kaç kat boya olduğunu size gösterir.

Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

 Bazı kazalardan sonra araçların parçaları düzelmeyecek şekilde olur ve değişmesi gerekir. Değişen parça öğrenmek için;

  • Kir ve su izini takip edin. Araçların üzerinde kir ve su izleri olur. Yeni parçalarda bu izler daha az gözükür.
  • Boyalı parçada olduğu gibi burada da birleşme kısımları değişen parça varsa ele verir. Oralara dikkat edin.
  • Bir diğer yol ise metal izlerine bakmak olacaktır. Genelde araçta parça değişimlerinde küçük metal izler bulunur.
  • Fakat en kesin çözüm aracı ekspere götürmektir.

Araçlarda boya ve değişen olduğunu bu yöntemlerle anlayabilirsiniz. Fakat yine de çok ince işçilik sayesinde gözle anlaşılmaya bilir. Bir uzman görüşü almanız her zaman sizin için daha yararlı olacaktır.

Değişen Veya Boyalı Parçası Olan Aracın Değeri Düşer Mi?

2.el araba piyasalarında genelde hatasız ve boyasız arabalar aranır. Çünkü, parçası değişen veya boyanmış arabalar genel olarak kazalara karışmış arabalardır. Bu yüzden de hiçkimse bu araçları satın almak istemez. Talebin düşük olduğu noktada ise araç fiyatları daha düşük olur. Eğer, araçta boya veya değişen varsa fiyatın piyasaya göre düşük olacağını söyleyebilirim. Zaten araç satışı yapılan sitelere girdiğiniz zaman bunu çok net bir şekilde göreceksiniz.