4 Adımda Gmail Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Gmail kullanıcı adını değiştirme ve diğer problemler anlatılmıştır.

4 Adımda Gmail Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Gmail kullanıcı adı değiştirme için e-posta adresinize bağlı olması gerekir. E-posta adresinize bağlı değilse değiştiremezsiniz. Ayrıca hesapta ki bazı temel bilgileri güncelleyebilir, ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Google kullanıcı adı değiştirme rehberini de bulabilirsiniz.

Not: E-posta adresine bağlı olan isim, soy isim kullanıcı isminiz değildir. Kullanıcı isminizi veya e-posta adresinizi değiştiremezsiniz. Bunun dışında temel bilgileri değiştirebilir veya ekleyebilirsiniz.

Yeni bir hesap açmadan kullanıcı isminizi değiştirmek mümkün. 6 adım ile bu sorun çözülür.

Gmail Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Gmail adını değiştirme için e-posta adresinize bağlı olması gerekir. Adresinize bağlı ise bu işleme hazır demektir.

Bu işlemlerde Gmail hesabınızın kullanıcı soy ismini değiştirmek mümkündür. İsminizi Gmail uygulamasından değiştirmek mümkün değildir.

 • Adım 1: Bilgisayarınızdan Gmail’inizi açın. Buraya tıklayarak girebilirsiniz.
 • Adım 2: Sağ üst tarafta bulunan isminizin baş harfi olan simgeye tıklayın. Tıkladığınızda aşağıdaki görsel açılacaktır. Buradan ”Google Hesabınızı Yönetin” butonuna tıklayın.

gmail kullanici adi

Adım 3: Karşınıza ”Google Hesap” paneli açılacaktır. Sol tarafta bulunan ”Kişisel bilgiler” alanına giriş yapın.

google hesap

Adım 4: Kişisel bilgiler alanına girdikten sonra ”Temel bilgiler” alanından ”Ad” bölümüne gelin ve adınızı değiştirin. Bu aşamadan sonra Gmail adını değiştirme başarıyla tamamlanacaktır.

Gmail Kullanıcı Adını Unuttum Ne Yapabilirim?

Gmail kullanıcı adı veya Gmail kullanıcı şifresi unuttuysanız korkmanıza gerek yok. Google herkesin dökümanını ayrı ayrı kayıt altında tutar. Bunlar bilgi arşivinde güvenle saklanır. Herkes için ayrı oda ve kategori bulunur. Bu hizmet ile kullanıcı adınızı zorlanmadan bulabilirsiniz. Hesabınızda sorun yaşamadan kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 1. İlk olarak burada Gmail yardım kategorisine girmeniz gerekir. Bu linkten ulaşabilirsiniz. ”https://support.google.com/mail/troubleshooter/2943007?hl=tr
 2. Bu linke girdikten sonra ‘’Hesabıma Erişemiyorum’’ yazısına tıklayın. Burada Google’ın sizler için birçok yardım yöntemlerini göreceksiniz. Burada Gmail kullanıcı adımı unuttum kutucuğuna tıklamanız gerekir. Böylelikle kurtarma sayfasına geçiş yapmış olursunuz.
 3. Açtığınız sayfa size iki seçenek sunacak. Biri yedek e-posta hesabı diğeri telefon numarası olacak. Size en uygun seçeneği seçin. Gönder butonuna basın.
 4. Telefon numarası seçeneğini seçtiyseniz, telefonunuza kod gönderilir. Bu kodu girip gönder seçeneğine tıklayın ve devam seçeneğine tıklayın.
 5. Yedek e-posta seçeneğine tıkladıysanız, yedek e-postanıza bir ileti gelir. Bu iletiye tıklayın. Böylelikle Gmail kullanıcı adı unuttum sorunu çözülmüş olur.

Not: Seçenekleri sunarken alt tarafta yardımcı oldu mu seçeneği bulunur. Burada ‘’Hayır’’ seçeneğini seçerseniz ‘’bunu nasıl iyileştirebiliriz?’’ yazısını göreceksiniz. Sorununuzu yazın ve gönderin. Yardım edebilecekleri konu ise geri dönüşüm yapılır.

Önerilen Yazı
5 Adımda Gmail Senkronizasyon Sorunu Çözümü

Gmail Kullanıcı Adı Önerileri

Gmail kullanıcı adı önerileri için ilk dikkate alınması gereken, isim ve soy isim içermesidir. Özellikle ciddi bir hesap oluşturuyorsanız buna dikkat etmeniz gerekir. Numara veya noktalama işaretleri kullanmamaya özen gösterin. Örneğin; adsoyad@gmail.com gibi sade olmalıdır. Fakat çok fazla hesap olduğu için sonuna mutlaka rakam eklemeniz gerekir. Yetmiyorsa ilk soy ad sonra ad sonuna rakam eklenebilir. Başka bir yol ise kendinize bir domain alıp yapabilirsiniz. Bu yöntem size Gmail kullanıcı adı bulma da yardımcı olur.

Dikkat edilmesi gereken hususlar ise spam, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avıdır. Bunları engelleyecek uygulamaları satın almanız gerekir.

Gmail Kullanıcı Adı Kabul Etmiyor

Gmail kullanıcı adı kabul etmiyor gibi bir hata alıyorsanız, bu hesap daha önce alınmış ve silinmiş anlamına gelir. Kullanıcı tarafından silinmiş ya da Google hizmet şartlarını ihlal sebebi ile hesap bloke edilirse, Google aynı kullanıcı isminin kullanılmasına izin vermez.

 • Böyle sorunlarda Gmail’in size en uygun mail hesabını önerir. Bu hesabı kullanırsanız sorun yaşamazsınız.
 • Bu tür ve benzeri birçok sorunu Gmail kolaylıkla halleder. Önemli olan husus kuralların ihlaline sebebiyet olacak hareketlerde bulunmamaktır.
Gmail Kullanıcı Adımı Unuttum Ne Yapmalıyım?

Gmail kullanıcı adını hatırlamıyorum diyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz;

 1. İlk olarak Google hesap kurtarma sayfasına giriş yapınız.
 2. Burada size verilen talimatları yerine getirin.
 3. Eğer, özel sorularınızı hatırlıyorsanız ve kurtarma e postanız varsa  bir şansınız var demektir.

Google Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

 1. İlk olarak Gmail sekmesini açın.
 2. Daha sonra sağ üstte yer alan ”Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Buradan ”Tüm ayarları göster” seçeneğine tıklayın.
 3. ”Hesaplar ve içe aktarma işlemi” veya buna alternatif olarak ”Hesaplar” seçeneğine tıklayın.
 4. Bu aşamadan sonra ”Postaları şu adresten gönder” kısmına gelin ve burada ”Bilgileri düzenle” bölümüne girin.
 5. Burada gönderim yapıldığında gösterilecek kullanıcı adını girin.
 6. Değişikleri yaptıktan sonra ”Değişikleri kaydet” seçeneğine tıklayın ve işlemleri bitirin.

Google Kullanıcı Adımı Değiştiremiyorum?

Ayarlarda değişiklik yapamıyorsanız “Bu ayar, hesabınız için değiştirilemez”  hatasını alırsınız. Bu hatayı almanızın 2 nedeni olabilir.

 • Kısa bir süre içinde şifre değiştirdiyseniz belirli bir süre beklemeniz gerekir. Google, sık sık değiştirmelere izin vermez.
 • Workspace hesabına sahipseniz ve aktif olarak kullanıyorsanız ”Yönetici” adınızı değiştirmeye izin vermiyordur.