Kombi Su Basma Vanası Dönmüyor Neden? Çözümü Nedir?

Kombi Su Basma Vanası Dönmüyor Neden? Çözümü Nedir?
0

Kombi su basma vanası dönmüyor gibi bir problemde yapmanız gereken şey, saat yönünün tersinde vanayı çevirmektir. Bazı ustaların vanayı çok sıkmasından ya da vananın kireçlenmesinden kaynaklı olarak vanayı açmada problem yaşamanız mümkündür. Ancak bu durum basınç ile ilgili de olabilmektedir. Kombi ekranında herhangi bir hata kodu alıyorsanız, bu hata kodu ile yetkili servise sorabilirsiniz.

Kombinizin su borularında oluştan tazyik nedeniyle de vananın sıkışması mümkündür. Eğer iyi bir kombi ustası değilseniz uzun süreli ve kalıcı hasarlı bir duruma sebebiyet vermemek için vanayı zorlamamanız gerekmektedir. Ancak yine de vanayı çevirmek istiyorsanız;

  • Vana dikkatli bir şekilde saat yönünün tersine doğru döndürülmelidir.
  • Vana değiştirme işlemi için bilgi sahibi birinden yardım alınması gerekmektedir.

Kombinin pahalı olması nedeniyle ve özellikle kış aylarında böyle bir sorunla karşılaşıldığında çok dikkatli olmak önemlidir. Gerekli adımlar nasıl atılacak bilinmiyorsa kesinlikle ilgili kişilere haber vermek gerekmektedir.

Kombi Su Doldurma Musluğu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombi su doldurma musluğu arızası, genel olarak sahip olduğunuz kombinin alt bölümüne bakıldığında mavi ya da siyah plastik başlığı olan ve dönebilen vanalar karşımıza çıkmaktadır. Kombinin alt panelinde bulunan bu vana doldurma musluğu vanası olarak bilinmektedir.

 Bu vananın açılması için yapmanız gereken saatin tersi yönünde çevirmektir.  Kapatmak için de saat yönünde çevirmeniz yeterlidir. İşte bu arızanın anlaşılması için iki yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemleri iyi bilmeli ve takip etmeniz gerekmektedir.

Yöntem 1: Kombi basıncı yükselirse arıza anlaşılmaktadır.

Kombinizin üzerinde bulunan bar gösterge sürekli olarak artış yaşadığında ve basınç yükselmesi olduğunda genelde doldurma musluğu arızası karşınıza çıkmaktadır. Ancak kesin bir sonuç vermediği de bilinmelidir. Basınç aynı zamanda kombi üzerinde yaşanabilecek birçok arızanın da göstergesi olabilmektedir. Genel anlamda Kombi su vanası arızası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yöntem 2: Kombinin su akıtıp akıtmadığına dikkat edin.

Bu yöntemde doldurma musluğuna dikkat ederek su akıtıp akıtmadığına bakmanız gerekmektedir. Bu musluk üzerinde bir arıza ya da kırık bulunuyorsa su dolumu devam eder ancak su akıtması da mümkündür. Ayrıca sistem 2,5 ve 3 bar üzerinde ise sistem otomatik olarak da emniyete girmektedir. Bu yüzden de su tahliyesi başlamaktadır. Yine bu sorunu direkt olarak su doldurma musluğuna bağlamamak gerekmektedir. Net bir cevap için servisi çağırmak gerekmektedir.

Kombi Su Basma Vanası Ne Tarafa Açılır?

Kombi su vanası saat yönünün tersine çevrildiğinde açılmaktadır. Kombi su vanası dönmüyor gibi bir sorun ile karşılaştığınızda genellikle yaptığınız yanlış vanayı saat yönünde çevirmektir. Eğer vanayı açmak istiyorsanız saat yönünün tersinde çevirmeniz gerekmektedir. Kombinizin vanasını ters yönde gerekli aletlerle çevirdiğinizde vana kolay bir şekilde açılmaktadır.

Keşfedin: Gmail Mail Yönlendirme

Sıkışan Kombi Vanası Nasıl Açılır?

Kombi su vanası sıkıştı gibi bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken en doğru adım servisi aramaktır. Uzun süreli bir hasar vermemek için bu önemlidir. Ancak yine de kendiniz açmak istiyorsanız bu durumun tehlikeli ve maddi, manevi zararlı olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Sıkışan vanayı açmak için;

  • Adım 1: Kerpeten, anahtar, pense ve boru anahtarı gibi ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Vananın açılması için bütün her şeyi hazır tutmanız önemlidir.
  • Adım 2: Daha sonra saat yönünün tersine doğru vanayı yavaşça çevirmeniz gerekmektedir. Kombi su vanası arızası gibi bir durumla karşılaşmamak için kesinlikle yavaş hareket etmeniz önemlidir.
  • Adım 3: Vana açılıyorsa yavaş bir şekilde açmaya devam edin. Ancak açılmıyorsa bir sıkışma söz konusu olabilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken en doğru seçenek servis ile görüşmektir.

Keşfedin: Çamaşır Makinesinde Speed Perfect Ne Demek?

Yorum Yap