Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
0

Bel fıtığı ameliyatı fıtığın sayısı, konumu ve ameliyatın türüne göre 30 dakika ila 3 saat arasında sürmesi öngörülür. İleri düzey bel fıtığı rahatsızlığı olan ve en güçlü ağrı kesicilere dahi yanıt vermeyen bel fıtığı ağrıları ise istirahat, ilaç tedavisi veya fizik tedavi ile dindirilmeye çalışılır. Anca bu yöntemler ile geçmediği takdirde 6 haftadan sonra bel fıtığı ameliyatı düşünülebilir. Doktorunuz tarafından bel fıtığınız için ameliyat kararı verildiyse aklınıza “Bel fıtığı ameliyatı ne kadar sürer?” sorusu gelmesi gayet normaldir.

Bel fıtığı ameliyatı film, tomografi, MRI, EMG, kan testleri sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda fıtığın durumuna göre açık diskektomi, mikrodiskektomi ve tam kapalı diskektomi olmak üzere üç şekilde yapılabilir. Ameliyat öncesinde yeme ve içme kesilerek anestezi altında ortopedi, nöroloji, travmatoloji uzmanları tarafından koordine şekilde yapılır. Ameliyat sonrasında genel duruma göre kısa sürede taburculuk gerçekleşebilir.

Patlamış Fıtık Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Patlamış fıtık ameliyatı fıtığın büyüklüğüne göre ortalama 45 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bel fıtığı patladığında fıtığı dıştan saran yapıyı geçip iyice dışarı çıkarak omuriliğe ve omurilikten çıkan sinire şiddetli baskı yapar. Ameliyat ile yayılan jel madde temizlenir ve sinirler onarılarak hastalar sonrasında aynı gün ayağa kalkabilir. Bel fıtığı patlaması ameliyatı, genellikle mikrocerrahi ile müdahale gerektirirken kapalı ve açık teknikler de uygulanabilir. Doktorunuzun değerlendirmesiyle sizler için en doğru olacak yöntem belirlenir. Yapışıklık ve enfeksiyon riskini en aza indiren, ağrısız ve acısız olarak tam kapalı bel fıtığı ameliyatı tercih edilmeye çalışılır.

bel-fitigi

Açık Bel Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Açık bel ameliyatı genel anestezi yapılarak fıtığın sayısına ve yayılımına göre 1-2 saat sürebilir. Açık bel ameliyatından sonra kas ve kemik dokusu hasarı fazla olduğu için ağrı tamamıyla yok olmayabilir. Ameliyat sonrası fizik tedavi ve uygun ağrı kesiciler ile 4 hafta gibi bir süreyle ağrılar azalarak normal yaşama dönülebilir.

Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mikro cerrahi fıtık ameliyatı fıtığın genel durumuna göre 1-2 saat sürebilir. Doktorunuz sizi değerlendirdikten sonra işlemi ve süresini en doğru şekilde belirleyecektir. Spinal anestezi uygulanarak yapıldığı için ve ameliyatta doku tahribatı az olduğundan en kısa süren yöntemdir. Ameliyat sonrası beklenmeyen bir durum ile karşılaşılmazsa 3 saat içinde ayağa kalkılabilir ve aynı gün içinde hasta taburcu edilebilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Kaç Günde Taburcu Olunur?

Bel fıtığı ameliyatı sonrası herhangi bir komplikasyon gelişmez ve genel durumunuz iyiyse 1 günde taburcu olunabilir. Fıtığın sayısı ve ciddiyetine göre bu sürenin uzaması ihtimal dahilinde yer alır. Ameliyattan birkaç saat sonra yemek yiyebilir, hareket edebilir ve tuvalete gidebilirsiniz. Taburcu olunduktan sonra 1 hafta kadar evde istirahat etmek gerekir. Belli kısıtlamalar dahilinde günlük yaşantınıza ve egzersizlere başlayabilirsiniz.

Bel Fıtığı Ameliyatı Olmazsa Ne Olur?

Bel fıtığı ameliyatı olunmazsa fıtığın yerine göre hiçbir şey olmayacağı gibi felç gibi ciddi sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Sinirlerden uzak fıtıklarda zaman içinde kendini arada belli eden ağrılarla kısmi iyileşme görülürken sinir köklerine yakın fıtıklarda ağrının şiddeti giderek artar ve zaman içinde ayağa vurur. Ayak hissizleşmesiyle yürüme bozukluğu görülür. Daha kötüleşmesi durumunda aniden idrar tutamama ve felç gelişebilir. Bu durumda artık ameliyat kaçınılmazdır ve 48 saat içinde müdahale gerektirir.

Yorum Yap