Resmi Evrak İnceleme Hizmeti Nedir?

Resmi Evrak İnceleme Hizmeti Nedir?
0

Resmi evrak inceleme hizmeti, bu kapsamda olan belgelerin sahtecilik açısından incelenmesine dayanır. Bugün bir kişiyi mağdur konuma düşürme ya da farklı sebeplerden dolayı, resmi evraklar üzerinde sahteciliğe gidilebilir.

Ancak insanlar resmi belge inceleme hizmeti almadan önce ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve hangi zamanlarda gereksinim duyabildiğini merak edebilir. Yazımız, bu gibi konularda cevap sunmak üzere hazırlanmıştır.

Resmi Evrak Nedir?

Evrak, belge ve vesika aynı anlamları ifade eden kelimelerdir. Lakin bir belgenin resmi evrak sınıfında değerlendirilmesi için, yetkili bir memurun imzasının olması gerekir. Bunun için bazı özelliklerinin olması da aranır;

  1. Evrak yazılı olmalıdır. Okunaklı olduğu müddetçe bilgisayarda ya da elle yazılmış olabilir.
  2. Resmi evrakta sahtecilik olmaması için, düzenleyici olmalıdır. Belgenin adına düzenlendiği kişi ve imza koyan bulunabilir.
  3. Yazı belirli bir içeriğe sahip olmalıdır.

Resmi belgede sahtecilik bir suçtur. Resmi bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi, başkalarını aldatacak bir biçimde değiştirilmesi ya da kullanılması biçiminde suç basit haliyle işlenirse sanığa 2 seneden 5 seneye kadar hapis cezası uygulanır.

Resmi Evrak İnceleme Hizmeti Nedir?

Resmi evrak inceleme hizmeti, bu tür evrakların incelenerek değişiklik ya da ilave yapılıp yapılmadığı gibi konuların açığa çıkarılmasını amaçlar. Sahtecilik yapılıp yapılmadığı da böylece ortaya çıkabilir.

Bu hizmetlerin kapsamı oldukça geniştir. Sahte çek inceleme dahil olmak üzere tüm resmi evraklar bu kapsamda ele alınabilir.

Resmi Evrak İnceleme Hizmetine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Sahte senet inceleme gibi hizmetler, mahkeme gibi resmi kurumların talepleri üzerine gerçekleştirilir. İnceleme esnasında bilgisayar yazılımları, kimyevi malzemeler, harici donanım araları beraber şahısların el yazıları mukayese edilmelidir.

Lakin yapılan inceleme işlemleri sırasında belgeye herhangi bir zarar gelmemesine özen gösterilmelidir. Analizler laboratuvar ortamında, teknolojik imkanlardan ve araç-gereçlerden yararlanarak, disiplinli bir şekilde gerçekleştirilir.

Analizin tamamlanması ile birlikte yapılan değerlendirme sonucunda resmi evrak inceleme hizmeti belge hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Resmi Evrak İnceleme Hizmetini Kim Verir?

Sahte belge inceleme gibi hizmetler, doğru sonuçların alınması için profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kurumsal bir şekilde çalışan Union Kriminal, uzman ekipleri ile şu gibi hizmetler verir;

  1. Belge ve evrak üzerinde gerçekleştirilen düzeltme, ekleme, tahrifat ve karalamaların bulunması
  2. Belge üzerinde yer alan imzanın, farklı bir belgeye transfer edilmesi fotokopi aktarılması ve incelenmesi
  3. Evrak üzerinde yer alan imza ile karşılaştırılan imzanın aynı kişiye ait olup olmadığının incelenmesi
  4. Senet incelemesi
  5. El yazısı incelemesi

Bunların dışında resmi evrak inceleme hizmeti kişilerin taleplerine göre farklı şekillerde de yapılabilir. Eğer bu çözümlerimizden yararlanmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken Union Kriminal ile iletişime geçmektir. Böylece resmi belge üzerine detaylı bilgilere en kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Yorum Yap