6 Soruda Bitcoin Ne Demek? Nasıl Alınır?

En popüler kripto para birimlerinden birisi olan Bitcoin hakkında temel bilgileri verdim.

6 Soruda Bitcoin Ne Demek? Nasıl Alınır?

Kripto para borsalarında en çok değer kazanan ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 senesinde bir çeşit yazılım olarak piyasaya çıkmıştır. Bitcoin, kripto para türü ve dijital ödeme sistemi olma özelliğini de taşımaktadır.

Bitcoin, kripto para borsalarında en fazla değere sahip ve en fazla işlem yapılan kripto para birimi olarak görülüyor. Peki, Bitcoin nasıl alınır? Almak için nelere ihtiyacınız var? Hangi adımları izlemelisiniz? Tüm soruların cevabı Bitcoin alım ve satım rehberimizde.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Merkezi olmayan bir finans sitemi içerisinde yer alan dijital parayı birçok borsadan temin edebilirsiniz. Aynı zamanda borsa içerisinde BTC ile işlem yapabilirsiniz. Bitcoin alımı için detaylar aşağıdaki rehberimizde;

İlk olarak Bitcoin nereden alınır? Sorusunun cevabını vermemiz gerekiyor. Bitcoin al sat yapmak için ilk olarak uluslararası veya yerel bir borsada hesabınızın olması gerekiyor. Kripto borsasına kayıt için sizden çeşitli bilgiler istenecektir. Ad, soyad, telefon numarası gibi temel bilgileri girdikten sonra kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var; çoğu borsaya kayıt için ‘’TC kimlik’’ gerekli.

Örneğin; BtcTürk Borsası’na kayıt yaptığınız da ilk etapta sadece temel bilgileri girersiniz ve borsa içerisinde işlem yapabilirsiniz. İkinci aşamada sizden TC kimlik ister. Ancak Bitexen Borsası’na baktığımızda ilk etapta TC kimlik numarası istediğini görüyoruz.

  1. Borsa kaydı esnasında bilgileri doğru girin,
  2. TC kimlik ve telefonunuzu doğrulayın,
  3. Hesabınıza para yatırın,
  4. Bitcoin alımı yapın ve işlemlere başlayın.

Bitcoin satın almak için borsa içerisinde işlem yapmanız gerekiyor. Alım için gerçek para bazında teklif verip, sanal para sahibi olabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği, blok zincirinin sürekli olmasını sağlar. Peki, Bitcoin nasıl üretilir?  SHA-256 hash algoritması kullanılarak yapılan madencilikte bilgisayarın enerji üretmesi ve bilgi kaydetmesi sonucu Bitcoin elde edilir. Burada blockchain adındaki açık deftere işlem kaydı eklenir. Kısaca kavram açıklaması yapacak olursak;

  • Madencilik Nedir – Bilgisayardaki CPU, işlem gücü kullanılarak icra edilen kayıt tutma işlemi.
  • Blockchain Nedir – Kayıtların tutulduğu defter.

BİTCOİN NASIL KAZANILIR?

Bitcoin kazanmak için iki seçeneğiniz var. İlk olarak; para ile satın alabilirsiniz. Daha sonra ise Bitcoin madenciliği ile Bitcoin elde edebilirsiniz. Ayrıca, borsa içerisinde doğru Bitcoin analizleri ile Bitcoin kazanabilirsiniz.

BİTCOİN NASIL KULLANILIR?

Bitcoin kullanımı için ilk olarak Bitcoin satın almak gerekiyor. Daha sonra ise Bitcoin cüzdanı sahibi olmanız gerekiyor. Bitcoin cüzdanı, borsada TC kimlik doğrulaması ile elde edilebiliyor. Bu cüzdanlar sayesinde kripto para takası yapabilirsiniz veya Bitcoin ile ödemeler yapabilirsiniz.

1 Bitcoin Ne Kadar?

Bitcoin fiyatı borsanın hareketliliğine göre değişebilir ancak 15.07.2020 tarihi itibari ile 1 Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak 63.500.000 TL dir. Güncel olaylar, manipülasyonlar ve spekülasyonlar sonucunda Bitcoin zirveyi de görebilir, dibi de görebilir.

BİTCOİN NASIL PARAYA DÖNÜŞTÜRÜLÜR?

Bitcoin alım ve satım işlemlerini yaptıktan sonra hesabınızdaki Bitcoinleri tekrar aynı borsa içerisinde Türk lirasına çevirebilirsiniz. Eğer, uluslararası bir borsada işlem yapıyorsanız ilk olarak dolara çevirmeniz gerekecek.