Gmail Mail Boyutu Sınırı Kaç? Büyük Dosya Gönderme

Gmail Mail Boyutu Sınırı Kaç? Büyük Dosya Gönderme

Gmail mail boyutu sınırı, gönderdiğiniz yazıların, dosyaların ve görsellerin boyutu ile ilgilidir. G-mail üzerinden izin verilen boyut kadar gönderim yapabilirsiniz. Peki, bu boyut nedir? Detaylar yazımızda.

Gmail Mail Boyut Sınırı

Gmail mail sınırı için önceden 25 MB’a kadar izin veriliyordu. Dosya gönderimi sırasında 25MB’dan fazlasını gönderemiyordunuz. Fakat artık bu değişti. Google, son duyurduğu güncelleme ile birlikte bu rakamı tak iki katına çıkardı yani 50 MB’a kadar mail gönderebilir bir duruma getirdi.

Fakat bu bile bazı durumlarda yetmiyor. Bu tip durumlarda Google Drive harika bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Drive üzerinden istediğiniz büyüklükte ki dosyayı doya doya gönderebilirsiniz.

Google Drive Üzerinden Dosya Gönderme

Standart mail gönderme şekliyle 50 MB’tan fazla alan kaplayan mailleri göndermeniz Google Drive ile çok basit. Hatta bazı durumlarda Gmail depolama da halen 25 MB sınırının uygulanıyor olması iyice can sıkıcı bir duruma gelebilir. Bu tip durumlarda Drive ile çok rahat bir şekilde mail gönderebiliyorsunuz.

 • Şimdi Gmail hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Daha önce açılan sayfanın sol üstünde bulunan “Oluştur” bölümüne tıklayın.
 • Şimdi göndermek istediğiniz dosyayı seçin ve alt kısımda bulunan Google Drive simgesine gelin.
 • Burada yeni bir pencere açılacak. Açılan pencere de size bütün dosyalarınız gelecektir.
 • Yüklemek istediğiniz dosyayı, seçip “Yükle” demelisiniz.
 • Son olarak “Gönder” dediğinizde istediğiniz e-posta adresine mail gitmiş olacaktır. Bu şekilde maillerinizi gönderdiğinizde Gmail maksimum mail boyutu gibi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.
Önerilen Yazı
4 Adımda Gmail Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android Üzerinden Gmail İle Büyük Dosya Gönderme Nasıl Olur?

Android telefonlarda bu işlemi yapmak bilgisayara göre daha kolay. Zaten büyük ihtimalle Google uygulamaları otomatik olarak bağlı olacaktır. Şimdi hiç bekletmeden burada ki adımları birlikte inceleyelim.

 • Önce her zaman olduğu gibi Gmail uygulamasına giriş yapmalısınız.
 • Burada gelen mail ekranında sağ üst tarafta bulunan “Ataş” simgesine tıklayın.
 • Burada “Drive ‘dan ekle” yazısını seçip bulmalısınız.
 • Şimdi göndermek istediğiniz dosyayı Google Drive üzerinden seçin ve konu başlığı, alıcı yerlerini doldurun.
 • Daha sonrasında e-postanızı gönderin Gmail mail gönderme boyutu sorununa böylelikle hiçbir şekilde takılmamış oluyorsunuz.

Bu adımlar Google üzerinden tanımlanan ve hiçbir güvenlik sorununun yaşanmayacağı adımlardır. Yine de alıcı ve konu kısmını doldururken dikkat etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

Önerilen Yazı
8 Basit Adımda Gmail Kişi Ekleme