KTBK Hava Savunma Taburu Nerede Ve Nasıl Bir Yer?

KTBK Hava Savunma Taburu Nerede Ve Nasıl Bir Yer?
1

KTBK Hava Savunma Taburu kısaltılmış hali ile KTBK Hv Svn Taburu, Kıbrıs’ta Hava Savunma Taburuna verilen kısa bir isimdir. KTBK Hv Svn uzun hali şöyledir; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Savunma Taburu. Bu yazıya geldiyseniz acemi birliğini başarıyla tamamladınız. Bundan sonraki askerlik serüveniniz yani usta birliğiniz Kıbrıs’ta Hava Savunma Taburu’nda geçecek. Peki, Kıbrıs Hava Savunma Taburu nerede? Bu soruyu çok aramıştım ve gittiğimde öğrenmiştim. Detaylar şu şekilde;

KTBK Hava Savunma Taburu Nerede?

KTBK Hv. Svn. Tb. Gazimağusa ve Girne’de yer alıyor. Gazimağusa’da yer alan bataryalar ve bölükler Gülseren Kışlası içerisinde yer alıyor. Girne’de olanlar ise Güler Kışlası içerisindedir. Eğer, 1. Bataryaya düşerseniz Girne’de askerlik yapacaksınız demektir. 2. Batarya, 3. Batarya veya Karargah Hizmet Bölüğü’ndeyseniz Gazimağusa’dasınız demektir. Ben her iki tarafı da gören biri olarak diyebilirim ki; Gazimağusa’da askerlik yapan insanlar daha şanslı olacaktır.

Bunların yanı sıra Kıbrıs hava savunma taburunda askerlik yapacaksanız askerlik yapacağınız süre boyunca 1 kere ‘’Kapalı Maraş’ a götürüleceğinizin müjdesini vereyim. Oradaki askerlik yaparken şafak azaldığında Kapalı Maraş’ı baştan sonra gezdik diyebilirim. Bu gezi tabur komutanımızın kararı ile başladı ve çok güzel bir şekilde devam etti. Yeri gelmişken bu kararın çok doğru ve güzel bir karar olduğunu da vurgulamak isterim.

Şunları da ekleyeyim; tabur düzeni ve konumu çok iyi. Yemekler hakkında olumlu yorum yapamayacağım. Eğitim ve disiplin oldukça fazla.

KTBK Açılımı Nedir?

KTBK açılımı; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’dir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni korumakla görevlilerdir. KTBK merkezi Girne’de bulunmaktadır.

KTBK Hava Savunma Nasıl Bir Yer?

KTBK hava savunma taburu personeli olduysanız Kıbrıs’ın güzel yerlerinde askerlik yapıyorsunuz demektir. Gazimağusa’da hava savunma taburunda askerlik görevimi yaptım. Deniz kıyısında güzel bir yerde askerlik yapacaksınız. Kıbrıs’ın genel problemi olan sıcak ile çok problem yaşayabilirsiniz. Disiplinin fazla olduğunu söyleyebilirim ancak ordunun başarılı olması için de disiplinin fazla olması gerektiğini de düşünmeniz gerekir. Vatan borcunuzu öderken problem yaşamak istemiyorsanız, amirlerinizin sözünden çıkmayın, yalan söylemeyin, vukuat işlememeye çalışın. Emin olun bu özellikler ile her yerde rahat bir askerlik yapmanız mümkündür.

28.Mekanize Piyade Tümeni Hava Savunma Taburu’da aynı kışla içerisinde yer alıyor. Oraya da gitme fırsatım oldu orasının da güzel olduğunu söyleyebilirim.

Hava Savunma Sınıfında Neler Var?

  • 20 mm Oerlikon Hava Savunma Topu
  • 35 mm Oerlikon Hava Savunma Topu
  • 20 mm Rheinmetall Hava Savunma Topu
  • HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi.
  • HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi.
  • ATILGAN Kaideye Monteli Stinger Sistemi.
  • ZIPKIN Kaideye Monteli Stinger Sistemi.
  • Kaideye Monteli Stinger (KMS-Atılgan/Zıpkın)

Hava savunma sınıfındaysanız göreviniz; herhangi bir barış veya savaş durumunda caydırıcı bir biçimde hava sahanızın güvenliğini sağlamak. Buna bağlı olarak karadaki birliklerin güvenliğini sağlamak veya hareket sınırlarını genişletmek.

Hava Savunma Okulu Nerede?

Hava savunma okulu Konya’dadır. Konya Hava Savunma Okulu’nun görevi; hava savunma sınıfına vasıflı personel yetiştirmektedir. Herhangi bir personel, hava savunma taburunda görev yapmadan önce ilk olarak Konya’ya gider ve Konya’da eğitim alır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çok iyi bir yer. 6 ay askerlik sürecinde disiplinli ve rahat bir yerdi. Herkesin görmesini isteyeceğim bir yer gerçekten zorlanırken keyif alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.