7 Adımda Windows 10 Gereksiz Dosyaları Silme

7 Adımda Windows 10 Gereksiz Dosyaları Silme

Windows 10 gereksiz dosyaları silme Microsoft’un yeni özellikleri ve yeni işletim sistemleri ile birlikte daha kolay ve erişebilir adımlara dayalı oldu. Eski ve karmaşık ara yüz, artık daha sade ve kullanışlı. Bununla birlikte işinize yaramayan, istemediğiniz uygulamaları silebiliyorsunuz. Sisteme zarar gelmemesi ve bilgisayarınızın daha kullanışlı olması için bu adımı atmanız bir nevi gereklilik aslında. Dilerseniz şimdi gereksiz görülen dosyaları nasıl silebiliriz birlikte inceleyelim.

Windows 10 Gereksiz Dosyaları Temizleme

Çok basit işlemlerle gereksiz dosyalardan kurtulabiliyorsunuz. Bilgisayarınızda hem yer açıyorsunuz hem de sistemin daha hızlı olması için adım atıyorsunuz. Windows 10 gereksiz dosyaları silmek için;

 • Adım 1: “Başlat” menüsünden “Tüm Ayarlar” seçeneğine tıklamanız gerekiyor,
 • Adım 2: Ayarlar menüsünde “Sistem” seçeneğine giriş yapmanız gerekiyor,
 • Adım 3: Depolama bölümünde “Bu Bilgisayar” yazan kısma tıklamalısınız,
 • Adım 4: Windows’un hafızanızda bulunan dosyaları taramasını biraz beklemelisiniz,
 • Adım 5: Listede bulunan “Geçici Dosyalar” seçeneğine geliyorsunuz,
 • Adım 6: Silmek istediğiniz dosyaları seçmeli “Dosyaları Kaldırın” demelisiniz,
 • Adım 7: Dosya boyutuna göre silinme süreleri değişecektir. İşlemleri beklemelisiniz ve işlem tamamdır.

Windows 10 Gereksiz Dosyaları Silme Programları

Windows 10 gereksiz dosyaları silme işlemi için çeşitli programlardan da destek alabilirsiniz. Siler için 4 adet programı derledik.

 1. CCleaner
 2. Glary Utilities
 3. System Mechanic
 4. System Ninja

Win 10 gereksiz dosya silme işlemi için sizlere 4 tane programı kısaca tanıtacağız. Bu programları kullanarak gereksiz dosyaları kaldırabilirsiniz.

 1. CCleaner

Milyonlarca kullanıcısı olduğundan emin olun. Güvenilir ve işlevsel bir program. Kullanımı da çok ama çok kolay. Gereksiz olan dosyaları ve çerezleri analiz eder ve sizin silmeniz için karşınıza çıkarır. Çok hızlı bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.

 1. Glary Utilities

Aynı şekilde CCleaner gibi gereksiz dosyaları silmeye yarayan işlevsel bir program daha. Temizliği hızlandırmak için “Disk Temizleme” seçeneğini açmalı ve temizleme işlemini yapmalısınız.

 1. System Mechanic

Ücretsiz sürüm size iki ayrı seçenek sunuyor: Dosya karmaşasını temizleme ve çöp dosyalarını bulup silme. Bu iki seçenek sayesinde w10 gereksiz dosyaları silme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

 1. System Ninja

Bilgisayarınızda bulunan gereksiz eklentileri silmek için bire bir ve güzel bir uygulama. Kullandığınızda istediğiniz gibi dosyalar üzerinde silme işlemi yapabilirsiniz.