Windows 10 Bilgisayar Özelliklerine Bakma Nasıl Olur?

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek için çeşitli yöntemler derlendi. Bu yöntemler ile bilgisayarınızın özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayar Özelliklerine Bakma Nasıl Olur?

Windows 10 bilgisayar özelliklerine bakma çoğunlukla oyun oynayan “Gamer” diye adlandırdığımız insanlar, grafik tasarımla uğraşan insanlar ya da yeni bilgisayar alacakken “Olmuşken iyisi olsun” diye düşünen insanlar için önemli bir konudur. Hangi özellikte bilgisayar aldığını bilmek, aldığın bilgisayarın özelliklerinin istediğin programları çalıştırır olduğunu görmek için bilgisayar özelliklerine bakılmalıdır. Örneğin kimse istediği oyunu oynayamayacağı bilgisayarı almak istemez ya da kimse çalıştıramayacağı Adobe programı olan bir bilgisayara sahip olmak istemez değil mi? İşte bu yüzden bilgisayar özelliklerini bilmek çok önemli.

Windows 10 Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayar özelliklerine bakmak için en basit yöntemleri size göstereceğiz. Bu yöntemler sıklıkla kullanılan ve en etkili diyebileceğimiz yöntemler arasındadır. Win 10 bilgisayar özelliklerine bakma için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Adım 1: Bilgisayarınızın “Başlat” bölümüne girmeniz gerekiyor. Bu bölüme “dxdiag” yazarak arama yapmalısınız.
 • Adım 2: Gelen komut dosyasına çalıştır diyorsunuz. Gelen bildirime “evet” diyorsunuz.
 • Adım 3: Ekranda şu an bilgisayarınızın özelliklerini görüyorsunuz. Önce ekranda üst kısımda Sistem sekmesine gelip bilgisayarın sistem özelliklerini görebilirsiniz.
 • Adım 4: Ekran kartı özelliklerini görmeniz için üst kısımda bulunan “Ekran” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Burada Bilgisayarın marka ve modeli mevcuttur.
 • Adım 5: Ses özelliklerini görmek için de “Ses” bölümüne gelebilirsiniz.

Böylelikle Windows 10 için bilgisayar özellikleri çok kolay bir şekilde karşınıza gelecektir. İstediğiniz sistem özelliğine buradan bakabilirsiniz.

Bilgisayar Özellikleri Windows 10

Bilgisayar’ım bölümünden bakmanızın da kolay bir yolu bulunuyor. Ben komutlar ile çalışmak istemiyorum diyorsanız bu yöntemi de kullanarak bilgisayar özelliklerinizi görebilirsiniz. Bilgisayarımın özelliklerini nereden öğrenirim? Diyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • Adım 1: Masaüstü ekranınızda “Bilgisayar” ya da “Bu Bilgisayar” klasörünü bulmanız gerekiyor.
 • Adım 2: Sağ tıklayın ve “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 3: Açılan menü de sizin bilgisayarınızın sahip olduğu temel özellikleri görebilirsiniz. Windows 10 bilgisayar özellikleri görmek için en kısa yol diyebiliriz.

Ayarlar Uygulamasından Sistemi Görme

Aynı zamanda bilgisayarınızın “Ayarlar” panelini kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarımın özelliklerini nasıl öğrenirim? Sorusunun bir diğer cevabı da aşağıdaki gibidir. İşlemleri sırasıyla yapabilmek için;

 • Adım 1: Başlat menüsüne girmeniz ve “Ayarlar” uygulamasını açmanız gerekiyor.
 • Adım2: Sistem menüsünü açmalısınız.
 • Adım 3: Sol alt kısımda “Hakkında” bölümüne tıklamalısınız.
 • Adım 4: Açılan kısım da Windows 10 sistem özellikleri görülecektir.