Runtime Broker Nedir? Windows 10’da Ne İşe Yarar?

Runtime Broker Nedir? Windows 10’da Ne İşe Yarar?

Runtime broker, Windows 8 işletim sistemi ile birlikte ortaya çıkan ve Windows 10 sürümü ile birlikte de devam eden, Windows tarafından oluşturulmuş resmi bir Microsoft çekirdek işlemidir. Tıpkı Android ya da İOS telefonlar da bir uygulamayı kullanmadan önce uygulamanın izin istemesine benzetilebilir.

Erişim izinlerini kontrol eden bu sistem, Windows açısından önemli bir sistem parçasıdır diyebiliriz. İzinleri ve sizin güvenliğinizi kontrol eder, zararlı durumlara karşı sizi korur. Yetkisiz erişime sahip programları sistem içerisinde ayıklar ve sizin onayınız olmadan erişim izinlerini kabul etmez.

Runtime Broker Ne İşe Yarar?

Programın en büyük amacı, Windows Store kullanımı ile indirilen evrensel nitelikli uygulamaların izinlerini kontrol etme ve bununla birlikte ters bir durumda duruma el atar. Kısacası sizin kullandığınız uygulamaların olası izinlerini kontrol eden bir program da diyebiliriz. Uygulamaların istediği izinleri takip eder.

Bu duruma bir örnek verecek olursak, Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda bir evrensel uygulama çalıştırdığınızı ve uygulamanın kamera, mikrofon veya konuma erişmeye çalıştığını düşünün. Runtime Broker, bu erişim izinlerinin uygulamaya verilip verilmediği ve güvenlik gizlilik ayarlarını kontrol eder. Zaten bu sistemin arka planda her an açık durmasının sebebi de buna dayanır.

Runtime Broker Nasıl Kapatılır?

Runtime broker kapatma maalesef mümkün değildir. Program Windows’un kendi işletim sisteminde olmasından dolayı bilgisayarınızın bir parçasıdır ve kapatma, durdurma kesinlikle olmamaktadır. Programı kapatmayı her denediğinizde program kendisini yeniden başlatacaktır. Bu noktada kesinlikle Runtime Broker’ı devre dışı bırakmamanız gerekiyor.

Runtime Broker Hatası Nedir?

Runtime broker hatası, temelde bilgisayarın yavaş çalışmasına dayanır. Bu sistem Windows’un kendi sistemlerinden biri olduğundan dolayı oluşabilecek en büyük hata, bilgisayarın arka planında çok çalışmadan kaynaklı olarak oluşabilecek bilgisayarın yavaşlama sorunudur. Yavaşlama sorununu da kolaylıkla aşabilir, arka planda uygulamanın fazla RAM yemesini engelleyebilirsiniz.  Engelleyebilmek için;

 • Adım 1: Bilgisayarınızın arama çubuğuna “Ayarlar” yazıyorsunuz.
 • Adım 2: Ayarlar bölümünde “Sistem” kısmına geliyorsunuz.
 • Adım 3: Yan tarafta bulunan “Bildirimler ve Eylemler” bulunuyor. Oraya giriyorsunuz.
 • Adım 4: Burada karşınıza “Windows kullanılırken ipuçları, bildirimler ve önerileri alın” bölümünde bulunan tiki kaldırıyorsunuz.
 • Adım 5: Ayarlara geri geliyorsunuz ve “Gizlilik” yazan yere tıklıyorsunuz.
 • Adım 6: Yan taraftan aşağıya doğru iniyorsunuz. Burada “Arka Plan Uygulamaları” sekmesine geliyorsunuz.
 • Adım 7: Burada yapmanız gereken, “Uygulamaların Arka Planda Çalışmasına İzin Ver” bölümünün açık olan seçeneğini kapalı yapmalısınız. Böylelikle arka planda gereksiz uygulamaları kapatmış olacaksınız.
 • Adım 8: Bu sayede arka planda çalışan uygulamaları kapatarak RAM ve CPU kullanımını azaltmış olacaksınız.

Runtime Broker Exe. Hatası Nasıl Çözülür?

Runtime broker hatası çözümü bilgisayar üzerinde rahatlıkla çözülebilir. Aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi bu duruma tam bir hata denilemez. Bilgisayarın arka planında çalışan Broker sadece bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Fazla RAM ve CPU kullanımından dolayı. Eğer yavaşlama sorununu çözmek istiyorsanız;

 1. Görev yöneticisini açın,
 2. İşlemler sekmesine giriş yapın,
 3. Runtime Broker’ı bulmanız gerekiyor,
 4. Burada Broker’ın bellek (RAM) kullanımını kontrol edin. Eğer %15’den fazla kullanım varsa sorun bulunuyor demektir.
 5. Bu durumda olursanız, görev yöneticisinden Broker’ı bulun seçip, sağ tıklayın,
 6. Gelen pencere de görevi sonlandır ibaresine tıklayın,
 7. Bilgisayar yeniden başlayacak ve kullanım oranınız düşecektir.

Runtime Broker Exe Nedir?

Runtime broker exe, kullandığınız uygulamaların, web sistem kameralarının, mikrofon, pasta… Gibi gizlilikle ilgili kaygıları ortaya çıkaracak herhangi bir sistem kaynaklarını ne zaman erişim istendiğinden emin olmak adına göz önünde bulundurur. Tüm bu uygulama izinlerini ve bildirimlerini kontrol eder. Uygulamanın yapmaması gereken herhangi bir şeye erişimin çalışmadığından emin olmak adına uygulamaya göz atar.