TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması Ne Kadar Adaletli?

TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması'nda yaşadığım haksızlığı detayları ile anlattım. Tekrardan tarafsız ve gerçek uzmanların yapacağı bir değerlendirme ile ilk 3'te kesinlikle yer alacağımdan eminim.

TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması Ne Kadar Adaletli?
1

Merhabalar, ben ”Sosyologer” projesinin sahibi Erel Alkan. TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması 2021’ye başvurdum. Başvurum kabul edildi daha sonra ise ilk 10’a kaldım. Buraya kadar her şey normal. Anormallikler silsilesi buradan sonra başlıyor.  İlk olarak TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması, internet sitesi kategorisinin kriterlerine bakalım;

Kriterlerin %90’ınında en iyi konumda olan ”Sosyologer” projesidir. Veri analiz araçları ile elde edilmiş veriler, manuel olarak yapılan kontroller bize bunu söylüyor. Dijital bir alanda yapılan yarışmada ”Veriler” belirleyici olmalıdır. Kişisel yorumlamalar ile dijital bir yarışma yapılmamalıdır. Yeni medyanın ruhuna aykırıdır.

Not: Google başarı kriterleri ile yarışma kriterleri neredeyse aynıdır. TRT’nin kriterleri doğrudur ancak değerlendirmeye katılmıyorum. Google’da üst sıralarda olan siteler, bu kriterleri aşmış durumdadır. Sitelerin Google’daki başarılarına bakılmadı mı? Sitelerin organik trafiklerine bakarak dahi başarıyı anlamanız mümkündür.

Wordpress, Seo, içerik analizi ve üretimi konularında iddialı biriyim. Kendi projemde de bunlara dikkat ettim. Sosyologer’in trafik durumuna baktığınızda 9 Eser Trafiği = Sosyologer Trafiği şeklindedir. İddiadan ziyade durumu grafiklerle anlatacağım. Bu grafikler yarışma kazananlarının açıklandığı zamanlarda çekilmiştir. Grafikleri dikkatlice inceleyiniz.

Verilerin analiz edildiği platformlar;

  • Semrush
  • GTmetrix
  • Alexa

Yapılan haksızlık, aşağıdaki dosyada sunum şeklinde hazırlanmıştır. Lütfen tıklayınız.

TRT Geleceğin İletişimcileri Dosyası; TRTGİYDOSYASİ

Yarışma sonucunu öğrendiğimde ve soru sorduğumda bana şöyle cevap verildi ”Jürilerimiz ilan edilen kriterler dışında kendi görüşünü de kullanmaktadır” Mail kayıtlıdır. İnkar edilmesi durumunda kanıt olarak sunulabilir. Verilerin gizliliği ihlali kapsamında maili buraya atmıyorum ve sadece özet geçiyorum.

Jüri üyeleri kendi görüşlerini katamaz. Felsefi bir metin ile yarışmaya katılmadım! Nitel veriler ile ölçülebilir bir alanda yarışmaya katıldım. Tarafsız bir değerlendirme kendi görüşlerini katarak gerçekleşemez!

İlk 3’te yer alan sitelerin trafiğini toplayıp 5 ile çarptığınızda elenen Sosyologer’in trafiğine denk gelmektedir. Google’da yer edinen keywordleri, site hızları ve sıralamaları ortadadır. Yarışma sırasında 3 – 4 ay boyunca neredeyse her gün kaliteli yayınlar yapılmıştır. Kararı vicdanı hür kişilere bırakıyorum. Adaletin geldiği günleri görmek umudu ile görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. TRT tarafından gerçekleştirilen bir yarışmada dahi böyle liyakat söz konusu olması gerçekten çok üzücü. Araştırma dosyanızı inceledim yarışma şartları göz önünde bulundurulduğunda yapılanın bir haksızlık olduğu ortada. Sosyologer adına çok üzgünüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.