Youtube Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir?

Youtube Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir?

Youtube vergi 2021 yılında Youtuberların hayatına girdi. Peki, Youtube vergisi nedir? Ödemediğiniz taktir de cezası nedir? Tüm soruların cevabını bu yazıda bulabileceksiniz.

Eğer, ticari kazanç elde ediyorsanız yaşınızın bir önemi yok. Çünkü, Youtube üzerinden 1 TL bile kazanıyorsanız ve 18 yaş altındaysanız vergi ödemek zorundasınız. Yapılan vergi düzenlemeleri sonucunda ticari kazançlar için vergi mükellefi olmak gerekiyor. Kısacası, Youtuber vergi ödüyor.

Youtube Vergisi Nasıl Ödenir?

Youtube vergisi ödemesi için ilk olarak bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Bunun için de bir şirket açmanız lazım. Aynı zamanda aylık Bağkur ve vergi ödemeleri yapmanız lazım. KDV ve stopaj vergileri yaklaşık %38 oranında. Bu da demek oluyor ki gelirinizin %38’ini devlete vergi olarak vermeniz gerekiyor. Peki, sadece bu kadar mı? Tabi ki hayır.

Aynı zamanda muhasebeciye aylık olarak ücret ödemeniz gerekiyor. 150-250 TL arasında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda aylık olarak 850 – 900 TL arasında Bağkur ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki kafadan aylık 1200 TL kafadan gidiyor. E bu durumda Youtuber’ın geliri nereye gitti? Maalesef ki uçtu gitti.

Youtuber’ın geliri ne yazıkki çoğu zaman bu masrafları karşılamaz eğer, geliriniz yüksekse bu yola girmenizi öneririm. Aksi taktirde Youtube kazancı açmamanızı öneririm. Youtube vergisi 2020 yılında Youtuberların korkulu rüyası olmuş durumda. Size tavsiyem; eğer bir kazanç elde ediyorsanız vergisini verin. Aksi taktirde sonucu çok ağır olacaktır.

Youtube Vergisi Kaçakları Nasıl Tespit Edilir?

Unutmayın! Devlet, alacağı parayı asla bırakmaz. Eğer, devletin sizde parası varsa onu erteler ancak unutmaz. Neyse, banka hesabınıza gelen ödemeler ‘’Google Limited Ireland’’ tarafından yapılıyor. Devlet, bu şirket üzerinden transfer edilen paraları basit bir filtre ile tespit ediyor ve bunun sonucunda da Youtube vergisi vermeyen kişileri kolaylıkla tespit edebiliyor.

Youtube Vergi Cezası

Youtube vergi 2020 yılında insanların karşısına çıktı. Bu durumda da yol yakından vergi ödemelerini yapmak lazım. Ancak, ben vergi vermeyeceğim kardeşim! Zaten, gelirim çok az dediniz. İşte, bu durumda Youtube vergi cezası alma ihtimaliniz var. Peki, bu ceza nasıl oluyor?

Devlet, bütün hesaplarınızı inceliyor ve bunun sonucunda karar veriyor. Eğer, vergi vermediğiniz tespit edilirse; vergi vermediğiniz her ay için 1200 TL ceza ödeyeceksiniz. Ayrıca, başka ödemeler de sizleri bekliyor.

Detaylar aşağıdaki videoda mevcut;